Szegedi Katalin: Kence receptjei (A maradékok reinkarnációja)
Vasárnap dél körül az utcán sétálgatva a nyitott ablakokból hallani a Jó ebédhez szól a nóta jól ismert melódiáit, miközben élvezhetjük a sülő rántott hús mindenhonnan kitóduló ínycsiklandó illatát. Vasárnapi ebéd ugyanis nem képzelhető el rántott csirke és petrezselymes krumpli nélkül.
Vagy mégis van élet a rántott húson túl? Erről írtam A vasárnapi ebéd című mesét.
Készítsünk ebédet maradékokból!
Bármennyire igyekszik is az ember, hogy annyit főzzön, amennyi pont elég, de maradék mindig marad. Általában bosszantóan kevés, ami már nem elég egy következő étkezésre. Soha nem dobok ki semmilyen ételmaradékot, hiszen bármilyen értelmezhetetlenül pici mennyiség marad valamiből, azt tovább lehet gondolni, és rögtön új életre kel a maradék. Kifejezetten szeretek sportot űzni az efféle reinkarnációból, aminek az egyik legjobb módja a különféle krémek, pástétomok készítése. Arra az esetre, ha mégsem maradékból készülne, leírok pár receptet.
1. Parmezános zöldborsópüré
Vajon megpárolok kb. háromnegyed kg borsót. Turmixgépben pürésítem, hozzáadok egy nagy maréknyi frissen reszelt parmezánt, egy kis tejszínt, hogy lazább, krémesebb legyen az állaga, szerecsendiót reszelek bele, kicsit megsózom, összekeverem, és kész is.
2. Kacsamájpástétom
Sokféleképpen szoktam májpástétomot csinálni, most ez a kedvencem, egyrészt mert nagyon finom, másrészt mert nagyon könnyű elkészíteni. Viszont vigyázat, mert nem diétás!
Kb. fél kiló (nem hízott) kacsamájat beleteszek egy mély, fedeles hőálló tálba és felöntöm annyi olvasztott kacsazsírral, amennyi ellepi. Két három rozmaring-és kakukkfűág levélkéit beleszórom, melléteszem egy nagy fej meghámozott, rusztikusra vágott hagyma szeleteit és néhány gerezd megtisztított fokhagymát. És most jön a titkos fegyver: egy fél marék mazsola! Sütőbe tolom, és lefedve lassan készre sütöm a májat, majd amikor megvan, annyira hagyom kihűlni, hogy a kacsazsír folyós maradjon. Leszűröm róla a zsírt, és minden egyebet összeturmixolok.
Ezen a ponton muszáj beletenni valami krémesítő anyagot. Télen főzőtejszínnel szoktam lazítani, de nyáron ezt nem lehet, mert azonnal megbuggyanna. Meleg időben pár kanállal szoktam hozzákeverni a saját zsírjából, ezzel krémesítem és ezzel fagyasztom ki. Csirkemájból is nagyon finom.
3. Ljutenyica – bolgár padlizsános paprikakrém, a bolgár barátnőmtől tanultam ezt a receptet, ő pedig a nagymamájától.
Ipari mennyiség következik.
Hat kiló kápiapaprikát villával összeszurkálok és sütőben megsütöm. Amikor megsült, azonnal jól záródó edénybe teszem, így majd könnyebb lesz lehúzni a héját.
Azután 3 kg padlizsánt ugyanúgy megsütök, előtte kicsit megszurkálom, hogy nehogy felrobbanjon. Ugyanúgy lezárom, majd ha kihűlt, a paprikának és a padlizsánnak is lehúzom a héját. Teszek hozzá némi petrezselyem- és zellerlevelet, és húsdarálón az egészet durvára ledarálom. 3 fej fokhagymát nyomok bele, aztán belekeverek 1 kg paradicsompürét és egy bögre mézet. Megsózom-borsozom, és fél bögre forró — nem szűz — olívaolajat csurgatok bele óvatosan, és addig keverem a paprikás masszával, amíg mind fel nem szívta.
Természetesen ennél sokkal kisebb mennyiséget is lehet csinálni az arányokat betartva. Macerás, de megéri, mert borzasztóan finom.
(Albena Petrova emlékére, szeretettel)
4. Rokfortkrém
Kb. fél kg érett rokfortsajtot lereszelek, nyomok bele, 3-4 gerezd fokhagymát. Egy kis marék apróra vágott petrezselymet szórok bele, és frissen tört zöldborsót, elég sokat. Kevés vajat forgácsolok bele, és keverőgéppel összekeverem. Fokozatosan annyi tejfölt kanalazok hozzá, amennyi a még sűrű, de kenhetően homogén, krémes állapot eléréséhez szükséges. Sózni nem kell, mert a rokfort sós.
5. Vinete — Hagyományos erdélyi padlizsánkrém
4-5 db padlizsánt megszurkálok, és a sütőben megsütöm. Ha megsült, a gázrózsa lángján — vagy nyáron jobb esetben a grillen — egy kicsit odapirítom, ettől lesz olyan jó füstös az íze. Zárt edénybe teszem. Ha kihűlt, lehúzom a héját és aprítógépbe teszem a padlizsán húsát. Nagyon finomra vágott hagymát keverek hozzá, sózom-borsozom, és egy kicsi kis citromlevet csöpögtetek rá. Finomra vágott snidlinggel szórom meg, és jól összekeverem. Van, aki kevés majonézt is tesz bele, így is, úgy is finom.
6. Vöröslencse püré
25 dkg vöröslencsét kétszeres mennyiségű sós vízben alaposan szétfőzök. Eközben 2 kis fej lilahagymát apróra vágok, 2-3 gerezd fokhagymát átnyomok, és lereszelek egy kb 5-6 cm hosszúságú gyömbérdarabot. Olívaolajon vagy vajon megpárolom a hagymát. Amikor majdnem kész, beledobom a fokhagymát és a gyömbért is, és ezeket is egy kicsit megpirítom a hagymával együtt.
Aztán mindezt hozzákeverem a már megfőtt lencséhez, ami ekkorra már felszívta a vizet, belekeverek 2 teáskanál curryport, egy csipet római köményt, még egyet rottyintok az egészen, és összeturmixolom. Kevés tejszínt keverek bele, hogy lágy és krémes legyen, majd a legvégén belecsavarom egy fél lime levét és még egyszer összekeverem.
Gorgonzolakrémet kétféleképpen szoktam csinálni, az egyiknek a dió, a másiknak a szárított paradicsom adja meg a fő karakterét.
7. Diós gorgonzolakrém
Lágy gorgonzola-darabkákat teszek egy keverőtálba (kb. 200 gr) , frissen őrölt borsot, egy kis maréknyi apróra vágott szárzellert, ugyanennyi durvára aprított diót és egy gerezd áttört fokhagymát szórok mellé, és összekeverem. Ha a massza nem elég krémes, még egy kis mascarponéval lehet lazítani, és ha szükséges, egy pici sóval lehet még igazítani az ízeken.
8. Szárított paradicsomos gorgonzolakrém:
Lágy gorgonzola-darabkákat teszek egy keverőtálba (kb. 200 gr), egy kis maréknyi felaprított szárított paradicsomot, ugyanennyi durvára aprított kapribogyót és pici borsot, petrezselymet szórok bele és összekeverem. Ha a massza nem elég krémes, egy kis mascarponéval lehet lazítani.
9. Tormás sonkakrém
Húsvét után bármennyire is igyekszik az ember sonkát enni sonkával, mindig marad valamennyi. A húsvéti maradék felhasználásának egyik remek módja ez az egyszerűen elkészíthető sonkakrém.
A sonkát ledarálom, tejföllel kenhető állagúra keverem, szórok bele pár csipet frissen reszelt tormaforgácsot és apróra vágott lilahagymát, egy kis majonézt teszek bele, kevés mustárral ízesítem, és nem sózom meg, mert a sonka úgyis sós.
10. Rokfortos-spenótos szendvicskrém
A megtisztított leveles spenótot vajon megpárolom, fokhagymaszeleteket pirítok mellé. Ha kihűlt, zsírszegény szemcsés túróval és pár forgács rokforttal összekeverem. Sózni nem kell, mert a rokfort sós.
Szegedi Katalin