Burgenlandi író járt a felsőőri gimnazistáknál

A kötelező olvasmányuk szerzőjével találkozhattak személyesen azok a diákok akik az Oberwart/felsőőri Kétnyelvű Szövetségi Reálgimnázium magyar osztályaiban tanulnak. Vibók Ildi saját könyvein keresztül olyan témákat hozott a felsőőri gimibe, mint a klímavédelem vagy akár a kitelepítés. A diákok után a burgenlandi magyartanárok is ismerkedtek a szerző könyveivel.
Találkozás a szerzővel
Az első órán a harmadik osztályos diákokkal a kötelező olvasmányként megismert könyv kapcsán járták körbe a klímaproblémát, a Föld védelmét, mit tesznek a környezetvédelem érdekében a tudósok, vagy mit tehetnének maguk a gyerekek? De Vibók Ildi azt is átbeszélte a tanulókkal, hogy vajon lenne-e alternatíva arra, hogy „elköltözzünk“ a Földről? Az eredetileg biológus íróval az ismeretterjesztő beszélgetés során végül közösen arra jutottak, hogy belátható távolságon belül nincs még egy olyan bolygó, ahol lehetőség lenne az életre az emberek számára, így azt nézték meg, hogy milyen módon óvhatják meg együtt a földünket, és a rajta élőket. Ahogy Vibók Ildi fogalmazott, a gyerekek aktívak voltak, érdeklődők és nagyon sok ismerettel rendelkeztek a témában.
A következő találkozó a negyedik osztályosokkal volt, ahol egy másik könyv és téma adta beszélgetés alapját. Ez nem más volt, mint Tóth Erzsébet Fanni és Vibók Ildi közös feldolgozás regénye a „beszélj!“, amely egy a Felvidékről kitelepített család életét mutatja be egy kislány szemszögéből nézve. Ennek kapcsán a diákokkal arról is beszélgettek a rendhagyó irodalomórán, hogy közülük azok, akiknek családja Magyarországról költözött Ausztriába, miként élték ezt meg, milyen okok vezettek ide, illetve milyen nehézséget tapasztaltak az új környezetben, vagy akár az iskolában? És arra is kerestek megoldásokat, hogy miként tudnak ők segíteni olyan társaiknak, akiknek minden új és idegen.
Magyartanárok és Vibók Ildi
A nap második felében míg az előadó továbbra is Vibók Ildi író maradt, a diákok helyét a padsorokban a Burgenlandban magyart tanító pedagógusok vették át. Ahogy azt Seper Marianne elmondta, már egy őszi pedagógus továbbképzésen bemutatott néhány Vibók Ildi könyvet, és örömmel tapasztalta, hogy nem csak ő lelkesedik ezek iránt a gyermekeknek írt történetek iránt, hanem pedagógus társai is.

A szerdai alkalmon még több könyv megismerésén keresztül lehetőségük volt a tanároknak olyan témákat is érinteni, mint az ADHD, diszlexia, diszgráfia. „Viszonylag van egy új irányzatnak számító mód, amikor is egy író és egy szakember áll össze, és közösen írnak egy könyvet“ – avat be Vibók Ildi. A szerzőnek van már ebben gyakorlata, hiszen ilyen volt a „Ha tényleg tudni akarod…“ című könyv, amelyet Szegleti Gabriella pszichológussal közösen írtak. Hamarosan megjelenik Krekó Kata klinikai szakpszichológussal készült meseterápiás könyvük is, amely 13 mesét tartalmaz, köztük olyanokat is, amelyek magyar nyelven még eddig nem voltak olvashatóak.