Az Ezentúl – Túl súlyos füzet segíthet a gyerekek mellett az őket ellátó orvosoknak is: ugyan nem ad biztos módszert a tökéletes test eléréséhez, de tudást arról igen, a testalkat és az életmód hogyan befolyásolja az egészséget, és egy olyan szemléletet is, amivel ezek a többnyire nagyon érzékeny kamaszok a legjobban megközelíthetőek. 

A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikán 2022 őszén indult Életmód ambulanciát sokfelől üdvözölték a gyerekellátásban dolgozók, hiszen a statisztikák mutatta ijesztő képet a gyermekkori elhízásról itt látja mindenki a legpontosabban – és a kollégák itt találkoznak a legtöbb frusztrációval. Lássuk be, a túlsúllyal élő gyerekek és szüleik életmódváltásának támogatása sem az alapellátásban, sem a szakellátásban nem könnyű feladat. Úgy tűnik, idő sincs rá elég, és sokszor nem is könnyű tudni, milyen diétás tanácsokkal, mozgási ötletekkel rukkoljunk elő, amit nem utasítanak el, nem legyintenek rá, vagy amit nem adnak fel két hét alatt a családok. Talán az is probléma lehet, hogyan egyensúlyozzunk a ’body positivity’ elvárás és az egészségügyi következményektől való aggódásunk között.

Így a gondozott gyerekek (és felnőttek) túlsúlya miatt aggódóknak jó segítség lehet az ambulancia szakmai csapata által készített, mostantól a nagyközönség számára is elérhető könyv, az Ezentúl – Túl súlyos füzet, ami egészségügyi környezettől függetlenül ad jó fogódzót ahhoz, hogy a gyerekek pontosabban lássák és tudatosabban alakíthassák életmódjukat, valamint egészséges és a saját testükkel elégedett felnőttekké váljanak.

Az egészség szempontjából ideális életmód kialakítását gyerekkorban a családból hozott, nagyon erősen gyökerező szokások mellett az is nehezítheti, hogy a tágabb környezet sokszor irreális szépségelvárásokat támaszt a test felé, nagy a nyomás a tökéletesen „kigyúrt” vagy épp a bikiniszezonra vékonyított test elérése felé. Különösen kamaszkorban nehéz a sokfelől megfogalmazott, egymásnak sokszor ellentmondó elvárás között megtalálnia valakinek a saját egészségét és magabiztosságát leginkább támogató formát és életmódot.

A könyv szakmai tartalmáért gyermekgyógyász-endokrinológus, pszichológus, gyógytornász és dietetikus felel, akiknek fontos szempontja volt, hogy ne iskolásan adjanak át ismereteket, és az is, hogy a változtatási ötleteket ne „tolják rá” az olvasókra, csak szempontokat adjanak hozzá, ötleteket a mindennapokra, és trükköket azokra az alkalmakra, amikor reménytelennek tűnik a célok elérése. A megjelenési formát két igazán kreatív művésznek, a grafikus Karácsony Pankának és a dizájner Koczka Kristófnak köszöni a könyv, akik minden vonallal és grafikai geggel azon voltak, hogy vonzó, lapozgatásra, sőt olvasásra ösztönző világot teremtsenek a lapokon. Mindennek köszönhetően az olvasó szakmailag korrekt és modern, de közben biztonságos, ítélkezésmentes világot talál a könyvben, ahol az egészség szempontjai mellett a pozitív testkép fontossága is megjelenik.

Az Ezentúl – Túl súlyos füzet így segíthet a gyerekek mellett az őket ellátó orvosoknak is: nem ad biztos módszert a tökéletes test eléréséhez, mert a módszert és a saját maga számára ideális testet mindenkinek magának kell megtalálnia, viszont ad sok tudást arról, hogy a testalkat hogyan befolyásolja az egészséget, és arról is, hogy az életmód melyik eleme milyen módon alakítja az egészséget. Mindemellett egy olyan szemléletet is alakít, amivel ezek a többnyire nagyon érzékeny kamaszok a legjobban megközelíthetőek.